21.12.2021."Ozdoby choinkowe"
- Układ taneczny- Świąteczne porządki
https://www.youtube.com/watch?v=466oxBC2ETI
- „Dawne ozdoby świąteczne” – Rodzic pokazuje zdjęcia dawnych ozdób choinkowych, każdy przedmiot na oddzielnym zdjęciu: łańcuch ze słomy i koralików, aniołek z opłatka, małe, czerwone jabłuszko. Rodzic przykrywa każde zdjęcie kartką rozciętą na 4 części.
Następnie stopniowo odkrywa części każdego zdjęcia.
3. Ola i choinka dla dzieci .Film edukacyjny dla dzieci-jakie znaczenie mają ozdoby wieszane na choince
4. „Ubieramy choinkę” – dorosły układa przed dzieckiem po jednym instrumencie, a pod nimi obrazki:
trójkąt – jabłko, bębenek – gwiazdka, janczary – aniołek.
Jak myślicie, co to oznacza? Co będziemy
teraz robić? Rodzic słucha propozycji dziecka, starając się tak kierować rozmową, by dziecko samo odczytało instrukcję. Następnie wspólnie porządkują informacje:
Dziecko będzie grało na instrumentach muzycznych do opowiadanej historii o ubieraniu choinki. Za każdym razem, gdy w opowieści pojawi się jabłko – trójkąty grają jeden raz. Kiedy będzie mowa o gwiazdce – bębenki grają jeden raz, a kiedy aniołek – jedno potrzaśnięcie janczarami. Ale może się też tak zdarzyć, że będzie mowa o kilku ozdobach – wtedy trzeba zagrać tyle razy, ile wskazuje opowieść.
Dziecko dostaje instrumenty muzyczne i słucha opowiadania czytanego przez rodzica.
Dawno, dawno temu w pewnym domu ustawiono choinkę. Przygotowano też ozdoby: jabłko,gwiazdkę i aniołka z papieru. Jednak było ich za mało, jabłku, gwiazdce i aniołkowi nie udało się ozdobić całej choinki. Wtedy przyniesiono kolejne dwa jabłka, trzy gwiazdki i jednego aniołka. Choinka jednak była duża i rozłożysta, nadal zostało wiele pustych gałązek. Wówczas dzieci usiadły do stolika i zrobiły jeszcze więcej ozdób: 3 aniołki i 4 gwiazdki. Mama przyniosła z piwnicy 4 małe jabłka i też powiesiła na choince. Teraz drzewko było piękne i wyjątkowe.
5. Taniec ŚWIĄTECZNY - JINGLE BELLS
6. „Łańcuch na choinkę” – wspólna praca plastyczna.
Najpierw wycinamy prostokąty, które staną się kokardkami. Następnie zagnijcie je jak harmonijkę. Zróbcie na środku dziurkę dziurkaczem. Potnijcie kolorowe słomki na kawałki takiej długości, jak długość kokardki. Weźcie długi sznurek i nawlekajcie kolejno: kawałek słomki, kokardka, kawałek słomki, kokardka itd. Policzcie wszystkie słomki i wszystkie kokardki.